Palety EPAL – produkt z ogólnoeuropejską gwarancją

W transporcie powinno wszystko iść szybko i płynnie. W końcu bardzo często przewozi się produkty, które nie lubią zwlekania jak świeże warzywa czy owoce. Czas to pieniądz – mówi stare porzekadło – i trudno się z tym nie zgodzić, nic tak nie liczy się w logistyce jak optymalne wykorzystanie czasu. Dlatego też powstała paleta EPAL.

Stowarzyszenie od europalet

Skrót EPAL to the European Pallet Association czyli Stowarzyszenie, którego głównym założeniem jest wprowadzenie i utrzymanie ogólnoeuropejskiej gwarancji jakości europalet. Produkcja palet EPAL odbywa się na całym świecie, a one same podróżują wraz z towarem często w bardzo odległe rejony. Przeładunek oraz transport różnorodnych produktów z pomocą palet jest znacznie szybszy i sprawniejszy. Jest tylko jeden konieczny warunek – aby mogły je obsługiwać wszystkie wózki widłowe, muszą mieć takie same wymiary. Dlatego już 1950 roku szwedzka firma zaczęła normalizować wymiary palet tym samym przyczyniając się do powstania palety EPAL, czyli europalety. Obecnie istnieje kilka uniwersalnych wymiarów, a najbardziej popularny to 1200 x 800 mm.

EPAL Polska – tylko certyfikowane produkty

Produkcja palet EPAL odbywa się tylko przez certyfikowane firmy. Oprócz uniwersalnych wymiarów dla każdej palety ściśle określone są również parametry dla wszystkich pojedynczych komponentów. Wszystkie deski, belki, klocki, gwoździe oraz wkręty muszą pochodzić od certyfikowanych producentów, bo tylko to gwarantuje, że każda jedna paleta jest solidnym, wytrzymałym i wysokiej jakości nośnikiem, który zagwarantuje sprawny i elastyczny łańcuch dostaw. Niezwykle ważne jest również rodzaj i jakość drewna wykorzystywanego do produkcji desek, belek i klocków. EPAL Polska pozyskuje drewno z kontrolowanych obszarów leśnych.

Specjalne oznaczenia

Wszystkie tego rodzaju nośniki wyprodukowane przez firmy posiadające specjalne certyfikaty posiadają specjalne oznaczenia, które sprawiają, że palety EPAL nie można pomylić z żadną inną. Jest to znak literowy: epal oraz znajdujące się na wspornikach dodatkowe informacje takie jak numer producenta, rok i miesiąc produkcji oraz znaki dotyczące obróbki fitosanitarnej. Cechą charakterystyczną jest również klamra oraz gwóźdź.