Cechy alkomatów policyjnych

Alkomat policyjny jest urządzeniem, z którym prędzej czy później spotka się każdy kierowca. Badanie trzeźwości jest obowiązkowym elementem kontroli drogowej, dlatego precyzja i dokładność pomiarów powinna być jak największa.

Czym się wyróżnia alkomat policyjny?

Alkomat policyjny to w rzeczywistości alkomat przesiewowy, który pomaga szybko wykluczyć osoby, które nie są pod wpływem alkoholu. Alkomaty przesiewowe można też często spotkać w szpitalach, zakładach pracy oraz imprezach sportowych. Ich wysoka cena i mniejsza dokładność niż w przypadku alkomatów osobistych sprawia, że nie nadają się one do użytku domowego. Profesjonalny alkomat może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Dużą zaletą alkomatu policyjnego jest możliwość przeprowadzenia dużej ilości pomiarów w bardzo krótkim czasie. W ciągu godziny można ich wykonać nawet kilkaset, ponieważ sam pomiar nie trwa z reguły dłużej niż 5 sekund. Tryb pasywny sprawia, że można także kontrolować osoby niewspółpracujące oraz nieprzytomne.

Bezkontaktowość jest kolejnym dużym plusem jaki posiada profesjonalny alkomat. Do końcówki urządzenia w alkomacie przesiewowym dmucha się z odległości kilku centymetrów.

Tradycyjne alkomaty

Tradycyjne alkomaty mają zazwyczaj jednorazowe ustniki, które trzeba wymieniać lub wielorazowe, które trzeba myć po każdym użyciu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że alkomaty policyjne mogą być wykorzystywane w większym zakresie temperatur niż alkomaty tradycyjne. Oznacza to, że można ich używać, nawet jeżeli temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Dzieki temu praca patroli policyjnych jest znacznie bardziej efektywna. Przeważnie kalibracja jest wykonywana zazwyczaj co 1000 pomiarów, ale w alkomatach przesiewowych można to robić nawet co 50 000 pomiarów, dlatego różnica jest naprawdę duża. Alkomaty przesiewowe mają również wady, a jedną z nich jest przede wszystkim większy zakres błędu. Jest to spowodowane tym, że są bezkontaktowe, dlatego do czujnika może przeniknąć nie tylko powietrze z płuc, ale również z atmosfery. Alkomat policyjny posiada z reguły dwie diody. Gotowość urządzenia do pomiaru sygnalizuje dioda zielono – czerwona, natomiast druga wskazuje na wynik. Profesjonalny alkomat jest obowiązkowym elementem wyposażenia służb policyjnych.