Nie ma co ukrywać, że spożycie alkoholu w Polsce jest wyjątkowo wysokie, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich. Ponad 80% dorosłych Polaków deklaruje, że regularnie spożywa napoje alkoholowe. Siadanie za kółko pod wpływem procentów jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Każdy kierowca, który chce jeździć bezpiecznie, powinien zaopatrzyć się w wysokiej jakości alkomat. Alkomaty profesjonalne pozwalają sprawdzić, czy we krwi kierowcy nie krąży alkohol.
Czy alkomat policyjny jest dobrym wyborem?
Przede wszystkim warto się zastanowić, jakie zastosowanie ma mieć konkretny alkomat. Osoby, które chcą kupić alkomat do firmy, mogą zdecydować się na alkomat dowodowy, który pozwala na przebadanie dużej liczby osób i uzyskanie rzetelnych, zgodnych z prawdą wyników. Z kolei te osoby, które chcą kupić alkomat osobisty mogą zdecydować się na Alkomat policyjny, który pozwala szybko pobrać próbkę i natychmiast uzyskać wynik.
Ile kosztują alkomaty profesjonalne?
Jeśli chodzi o zwykłe alkomaty, to można kupić je na każdej stacji benzynowej, a ich cena nie przekracza zazwyczaj kilkunastu złotych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to urządzenia, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Podawane przez nie wyniki badania należy traktować z przymrużeniem oka, bowiem często nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym.
Dobry alkomat to bez wątpienia alkomat precyzyjny, któremu można zaufać. Dlatego przy jego zakupie nie warto kierować się niską ceną, która z pewnością nie da gwarancji wysokiej jakości urządzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieprecyzyjne odczyty mogą mieć bardzo przykre skutki – wypadek na drodze bądź też odebranie prawa jazdy.
Każda osoba, która chce kupić wysokiej jakości alkomat dowodowy musi przygotować się, że wyda na niego co najmniej kilkaset złotych. Profesjonalne alkomaty kosztują nawet kilka tysięcy złotych, jednak są to urządzenia wyjątkowo precyzyjne, które mogą dostarczać dowodów w sprawach sądowych.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do kosztu zakupu alkomatu trzeba doliczyć także koszty jego eksploatacji. Mowa tutaj przede wszystkim o kalibracji. Alkomaty w trakcie użytkowania, zwłaszcza częstego, rozregulowują się i wymagają ponownego ustawienia.