Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy we Włoszech?

Polacy coraz częściej wybierają samochód jako najbardziej wygodny środek transportu po Europie. Cenimy wygodę i niezależność zarówno podczas wyjazdów służbowych, jak i rodzinnych odwiedzin lub podróży w celach turystycznych. Niestety, na drodze zawsze może przydarzyć nam się wypadek. Jak uzyskać Odszkodowanie za wypadek we Włoszech? Sprawdźmy to!

Wypadek samochodowy we Włoszech

Jeśli zdarzy nam się wypadek samochodowy we Włoszech (a tak naprawdę, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdziemy), bezwzględnie najpierw należy wykonać pewne podstawowe czynności. Przede wszystkim trzeba ocenić, czy ktoś nie ucierpiał, a wtedy zadzwonić po karetkę. Na terenie całej Unii Europejskiej będzie to numer 112. Wtedy też na miejsce zostanie wezwana także miejscowa policja. Gdy uczestnicy zdarzenia zostaną odpowiednio zaopiekowani i będą bezpieczni, koniecznym będzie spisanie danych sprawcy wypadku. Wśród nich znajduje się imię i nazwisko, numer rejestracyjny pojazdu, polisy ubezpieczeniowej, dane oraz adresy świadków wypadku, miejsce oraz opis zdarzenia. Najlepiej jest to zrobić w dwóch językach: polsko-włoskim, bądź polsko-angielskim. Warto jest również wykonać zdjęcia uszkodzeń samochodów, opisać przebieg zdarzenia, pod którym obie strony powinny się podpisać. Na koniec możemy wystąpić o odpowiednie odszkodowanie do firmy ubezpieczeniowej. Bardzo ważną informacją jest, by nigdy nie podpisywać żadnego dokumentu w języku, którego się nie zna. W ten sposób unikniemy nieświadomego zrzeknięcia się odszkodowania bądź wzięcia na siebie całej winy.

Odszkodowanie we Włoszech – jak je uzyskać?

O odszkodowanie mogą ubiegać się kierowcy, pasażerowie, rowerzyści bądź piesi, którzy ucierpieli w wypadku. Na złożenie wniosku mają czas do dwóch lat od zaistnienia zdarzenia, chyba że ich uszczerbek na zdrowiu był poważny i długotrwały. Wtedy to okres ten może się wydłużyć nawet do dziesięciu lat. Poszkodowany może ubiegać się o kilka rodzajów świadczeń, takich jak zadośćuczynienie, utracone dochody, zwroty kosztów leczenia bądź rehabilitacji, czy zwrot kosztów pochówku (w przypadku śmierci osoby poszkodowanej). Warto wspomnieć, iż jeśli sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia, bądź nie miał wykupionej polisy OC, wówczas obowiązek wypłaty odszkodowanie przejmuje Włoski Fundusz Gwarancyjny.