Posiadanie motocykla, to nie tylko frajda z długich podróży oraz z samego faktu posiadania własnej maszyny. To również konieczność spełniania różnych obowiązków, wynikających z konieczności dbania o swój motocykl. Część z nich związana jest z olejami motocyklowymi. Przyjrzyjmy się co warto o nich wiedzieć.
Co kryje się pod określeniami dotyczącymi parametrów oleju?
Wszystkie oleje motocyklowe posiadają swoje parametry takie jak „gęstość” czy „lepkość”. Warto więc dokładnie wiedzieć, co te terminy oznaczają, aby nie kupować oleju w ciemno, ale dobrać produkt najbardziej odpowiedni dla motocykla, jaki posiadamy.
Gęstość oleju jest to (jak powinniśmy wiedzieć z lekcji fizyki) stosunek masy do objętości. Lepkość mówi z kolei o oporach wewnętrznych, jakie olej posiada przy różnych temperaturach. Odczytując jaka jest lepkość oleju przy różnych temperaturach, dowiadujemy się, jak sprawdza się on w różnych warunkach.
Jak wybrać odpowiedni olej dla naszego motocykla?
To trudne pytanie. Najważniejsze jest, aby olej spełniał parametry, jakie wskazane są przez producenta motocykla. A jak wybrać odpowiednią markę? Ilu motocyklistów, tyle opinii, dlatego nie jest łatwo dobrze i raz na zawsze odpowiedzieć na to pytanie. Testując różne oleje motocyklowe, szybko jednak zapewne wyrobisz sobie opinię na temat tego, który z nich najlepiej współpracuje z twoją maszyną.
Pamiętaj też, że na olejach nie warto oszczędzać. Tanie oleje motocyklowe początkowo mogą wydawać się dobrym zamiennikiem, jednak te droższe mogą okazać się zdecydowanie lepsze dla motocykla jaki posiadasz.
Czy wymiana oleju jest trudna?
Nie. To bardzo prosty proces, wymagający jedynie pewnej wprawy. Oczywiście wymaga on zachowania pewnych zasad. Szczególnie uważać trzeba podczas gdy z motocykla wypływa stary olej – łatwo wtedy się poparzyć. Kilka samodzielnych wymian oleju zapewne sprawi, że w przyszłości szybko poczujesz się profesjonalistą w tym temacie, nawet jeśli do tej pory tego nie robiłeś.
Warto też pamiętać o tym, że po wymianie oleju, nie możesz starego oleju po prostu wlać do kanalizacji. Aby pozbyć się tego niechcianego odpadu, koniecznie musisz skontaktować się z miejskimi służbami odpowiedzialnymi za oczyszczanie terenów. Zajmują się one skupem tego typu odpadem. Nawiązanie z nimi kontaktu i pozbycie niechcianego, starego oleju nie powinno jednak być trudnym zadaniem.
Oleje motocyklowe kupisz na Czarnepaliwo.pl