Wiaty przystankowe

Wiata przystankowa to konstrukcja, która ochrania podróżujących przebywających na przystankach autobusowych. Zabezpieczają one pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. deszczem. Wiaty na przystanki mogą być wyposażone w kosz na śmieci, znak drogowy, ramkę na rozkład jazdy oraz gablotę informacyjną.

Z czego wykonane są wiaty przystankowe?

Najbardziej popularne są waty zrobione ze stali (szczególnie ze stali ocynkowanej). Równie popularnym materiałem wykonania wiaty jest szkło. Natomiast te nieco starsze konstrukcje zazwyczaj wykonane są w całości z blachy, betonu lub tworzywa sztucznego. Natomiast znikają one już z krajobrazu polskich miast i miasteczek. Jednym z najnowszych materiałów jest aluminium. „Jest to materiał zapewniający wyższą niż stal jakość, efektowny wygląd, dokładne krycie warstwą lakieru, wysoką odporność na warunki zewnętrzne przy stosunkowo niewielkim ciężarze. W chwili obecnej wiaty aluminiowe są spotykane rzadko. Najczęściej nabywane są przez ośrodki miejskie wykorzystujące meble miejskie do kształtowania wizerunku miasta i traktowane są prestiżowo”.

Konstrukcja wiat przystankowych

Wiata przystankowa zazwyczaj posiada konstrukcje otwartą. Zazwyczaj posiadają trzy ściany. Ściany mają za zadanie ochraniać podróżujących przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Najpopularniejsze są wiaty składające się ze ścianki tylnej i dwóch ścianek bocznych. Natomiast ściany boczne mogą być pełne, cofnięte, trójdzielne, przystosowane do połączenia z kioskiem lub do umieszczenia w niej gabloty reklamowej.

Wyposażenie wiat przystankowych

Producent przystanków może zadbać, by wiata była wyposażona w następujące rzeczy:
– ramka na rozkład jazdy – zazwyczaj wykonana jest z blachy i oszklona, ma wymiary A2, A3, A4;
– ramki aluklik;
– tabliczka z nazwą przystanku;
– znak przystanku;
– gabloty reklamowe – wykonane z aluminium, najczęściej podświetlane;
– gabloty o charakterze informacyjnym – zazwyczaj umieszcza się na nich informacje o rozkładzie jazdy;
– ławka;
– słupek przystankowy – można na min umieścić rozkład jazdy, kosz, znak przystanku;
– kosz na śmieci.

Przystanek to wizytówka zarówno miast, jak i wsi. Dużo bardziej estetycznie wyglądają nowe lub odnowione przystanki. Duży wpływ na ich wygląd mają wiaty przystankowe. Te najnowsze wykonywane są obecnie z aluminium. Natomiast wciąż dużą popularnością cieszą się wiaty wykonane ze szkła i stali. Najnowsze wiaty są bardzo dobrze wyposażone w ławki, kosz na śmieci, ramki na rozkład jazdy, znak przystanku. Ich głównym zadaniem jest ochrona podróżujących przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/