Alkomat dowodowy – kto i w jakich sytuacjach z nich korzysta?

Istnieje wiele rodzajów alkomatów. Nie wszystkie są jednak tak samo precyzyjne. Alkomaty dowodowe wykorzystywane są, gdy zachodzi konieczność wykonania niezwykle dokładnych badań. Co trzeba wiedzieć o alkomatach profesjonalnych?

Dowód dla sądu

Alkomaty profesjonalne najczęściej wykorzystywane są przez policję w czasie rutynowych kontroli drogowych. Trzeba pamiętać, że dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2‰. Przekroczenie tej normy to wykroczenie zagrożone karą grzywny, aresztem lub tymczasową utratą uprawnień do kierowania pojazdem.

Przekroczenie 0,5‰ to już przestępstwo, które zagrożone jest ograniczeniem lub pozbawieniem wolności, grzywną oraz utratą uprawnień do kierowania pojazdem. Jak widać różnice są niewielkie, więc kluczowy jest dokładny pomiar.

Kto korzysta z alkomatów profesjonalnych?

Alkomat dowodowy jest używany nie tylko w czasie kontroli drogowych. Często wykorzystywany jest również w zakładach pracy, gdzie bezpieczeństwo jest niezmiernie ważne. To trzeźwość pracowników jest kluczowa, by praca przebiegała sprawnie i była bezpieczna.

Alkomaty profesjonalne są wyjątkowo dokładne. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być kalibrowane co pół roku. Odczyt z tak przygotowanego alkomatu jest dla pracodawcy podstawą, gdy pracownik będzie podważał wynik badania. Jest to argument dla sądu pracy.

Alkomat dowodowy używany jest również często przez ratowników medycznych, w szpitalach oraz na izbach wytrzeźwień. Alkomaty profesjonalne jest wyposażony w ruchomy ustnik, który może obracać się o 360 stopni, pozwala na wykonanie badania osobom nieprzytomnym czy z problemami wydalania powietrza.

Dlaczego warto używać alkomatów profesjonalnych?

Wyjątkowa precyzja jest jedną z zalet alkomatu dowodowego. Warto również pamiętać, że dzięki baterii jonowo-litowej jest on w stanie pracować nawet 20 godzin.

Dużą zaletą alkomatów profesjonalnych jest możliwość skonfigurowania ich z drukarką, co pozwala na uzyskanie wydruku z badania. Dzięki temu można mieć od razu sporządzony wydruk, który stanie się podstawą w przypadku sprawy sądowej.

Alkomat policyjny może wykonać nawet do 300 pomiarów w ciągu godziny. Sprawdza się to nie tylko w policji w czasie kontroli drogowych, ale również w dużych zakładach, gdzie w krótkim czasie należy sprawdzić wiele osób.