Pod wpływem alkoholu absolutnie nie można wsiadać za kierownicę. Na szczęście zdecydowana większość kierowców doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kierowca wsiada za kółko dzień po spożyciu alkoholu. Dobre samopoczucie często jest mylące. Zdecydowanie lepiej jest w takiej sytuacji przeprowadzić test alkomatem.
Jakość alkomatu
Na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Jak można szybko zauważyć, między różnymi modelami tego urządzenia występują znaczne różnice w cenie. Trzeba sobie tu jasno jednak powiedzieć, że na alkomacie nie powinno się oszczędzać. Dobrej jakości urządzenie to gwarancja prawidłowego pomiaru, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Znacznie lepiej jest zainwestować w alkomat z lepszej półki. Przykładem może być tu alkomat bezustnikowy. Oczywiście wśród alkomatów bez ustnika oferta także jest szeroka. Uwagę warto zwrócić na urządzenie Alcoblow.
Na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat?
Wybierając konkretny model alkomatu, na początku warto zastanowić się, jak często urządzenie będzie wykorzystywane. Czy alkomat ma być zakupiony dla celów prywatnych i pomiary będą wykonywane rzadko? Czym może urządzenia ma być zakupione do firmy, w której pomiary będą wykonywane bardzo często dużej liczbie pracowników? W tym drugim przypadku warto postawić na wspomniany alkomat bezustnikowy. I tu także polecić można model Alcoblow. Urządzenie to charakteryzuje się możliwością wykonania dużej ilości badań w krótkim czasie. Idealnie zatem sprawdzi się w przedsiębiorstwie.
Rodzaj sensora w alkomacie
Wybierając alkomat, uwagę zwrócić należy przede wszystkim na urządzenia wyposażone w sensor półprzewodnikowy lub elektrochemiczny. Największą jakością, jeśli chodzi o dokładność pomiarów, cechują się alkomaty elektrochemiczne. W przeciwieństwie do alkomatów półprzewodnikowych nie są one czułe na żadne czynniki zewnętrzne, takie jak choćby dym papierosowy. Alkomaty elektrochemiczne wymagają także rzadszej kalibracji. W tym przypadku kalibracja powinna być przeprowadzana raz na 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Alkomaty półprzewodnikowe wymagają częstszych kalibracji.