Czym wyróżniają się alkomaty profesjonalne stosowane przez policję?

Alkomaty profesjonalne są najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi narzędziami, które wykorzystywane są do kontrolowania trzeźwości kierowców na drodze. Polskie służby policyjne korzystają głównie z alkomatów elektrochemicznych. Największym atutem alkomatów tego typu jest to, że nie zwracają one uwagi na substancje poboczne, dzięki czemu można liczyć na dokładny pomiar.

Alkomat elektrochemiczny – co trzeba wiedzieć?

Alkomaty elektrochemiczne umożliwiają przeprowadzenie testów pasywnych. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy podejrzana osoba nie zgadza się na przeprowadzenie badania. Nowoczesne alkomaty elektrochemiczne umożliwiają nawet przeprowadzenie badania u osoby nieprzytomnej.

Systematyczna kalibracja alkomatu

Alkomat policyjny spełniać będzie swoje zadania tylko wtedy, gdy będzie systematycznie kalibrowany. W zależności od modelu zaleca się wykonywanie kalibracji co 100-1500 pomiarów. Alkomat profesjonalny należy skalibrować również wtedy, gdy na wyświetlaczu elektronicznym pojawi się napis CAL albo SER. W dużej mierze tylko dzięki systematycznej kalibracji będzie można liczyć na rzetelność i wysoką jakość pomiarów, które będzie można uznać jako dowód podczas rozpraw w sądzie. Kalibracji nie wymagają jedynie alkomaty jednorazowe. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że ich skuteczność jest wątpliwa. Aby ograniczyć ryzyko rozkalibrowania alkomatu przed jego użyciem warto przepłukać jamę ustną.

Jakie plusy i minusy ma alkomat policyjny?

Największym atutem policyjnych alkomatów przesiewowych jest możliwość wykonywania dużej ilości pomiarów w stosunkowo krótkim czasie. Jeden pomiar trwa zazwyczaj około 5 sekund. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w przeciągu godziny można przeprowadzić nawet kilkaset pomiarów. Olbrzymim atutem jest także bezkontaktowość. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim w czasach pandemii. Przy tradycyjnych alkomatach stosuje się ustniki jednorazowe, które trzeba wymieniać. Taki zabieg wiąże się ze stratą cennego czasu i dodatkowych pieniędzy. Alkomaty profesjonalne przystosowane są do pracy w znacznie większym zakresie temperatury niż zwykłe alkomaty osobiste. Wyniki są poprawne nawet, gdy pomiar dokonywany jest przy temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Przy alkomatach przesiewowych kalibrację dokonuje się co 10 000 pomiarów. Największą wadą alkomatów przesiewowych jest większy zakres błędu.