Zatrzymana ciężarówka we Włoszech – co zrobić w takiej sytuacji?

Włochy, a zwłaszcza północna część tego kraju, to jeden z najważniejszych szlaków transportowych w Europie. Przez region ten przejeżdża także wielu polskich kierowców. Przy tak dużym natężeniu ruchu nietrudno o kolizję czy wypadek. Trzeba jednak wiedzieć, że sprawca zdarzenia drogowego we Włoszech może ponieść surowe konsekwencje. To nie tylko mandat, ale i zatrzymanie ciężarówki. Co zrobić w takiej sytuacji?

Na jakieś podstawie może zostać zatrzymana ciężarówka?

Prawo transportowe we włoszech mówi o tym, że ciężarówka może być zatrzymana na zasadzie sankcji bezpośredniej za złamanie konkretnego przepisu drogowego lub na zasadzie sankcji pośredniej, kiedy kierowca nie jest w stanie od razu zapłacić mandatu. Jeśli chodzi o sankcję bezpośrednią to najczęściej dotyczy ona złamania przepisów odnośnie zezwoleń na międzynarodowy przewóz towarów.

Konsekwencje związane z zatrzymaniem ciężarówki

Pamiętać trzeba o tym, że prawo transportowe we Włoszech zakłada dodatkowe sankcję związane z zatrzymaniem ciężarówki. Mowa tu choćby o konieczności poniesienia kosztów holowania pojazdu na parking depozytowy. Oczywiście ponieść należy również koszty postoju auta na tym parkingu. Jest jednak możliwość ograniczenia tego kosztu. Można bowiem wnioskować o odholowanie ciężarówki na inny, bezpłatny parking, który spełnia odpowiednie warunki. Tu przydatna może być pomoc prawna w zakresie prawa transportowego. W tym celu skorzystać można z pomocy polskiego adwokata działającego na terenie Włoch.

Zatrzymana ciężarówka – co zrobić?

W przypadku włoskiego prawa pamiętać trzeba o jednym, przyjęcie i zapłacenie mandatu oznacza automatyczne przyznanie się do winy. Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją zawsze może się od niej odwołać. Odwołanie złożyć należy do Sędziego Pokoju lub do Prefekta. Pomoc prawna w zakresie prawa transportowego we Włoszech wydaje się tu konieczna, aby mieć pewność, że odwołanie złożone zostało prawidłowo. Prefert sprawę rozpatrywać może do 120 dni. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia kierowca otrzymuje zwrot wpłaconych środków, a mandat zostaje unieważniony. W tym momencie kierowca może również bez problemu odebrać już swój pojazd. W tym celu udać musi się najpierw na policję, gdzie wydana zostanie mu zgoda na zwolnienie pojazdu.