Transport to specyficzna dziedzina gospodarki. Osiągnięcie zysków i przewagi konkurencyjnej w wielu przypadkach zależy od implementowania małych zmian jak na przykład zwiększenie efektywności pakowania towarów. Brak pustych przewozów i wypełnienie transportów po brzegi to droga do osiągnięcia sukcesu. Jak jednak zapakować płyny?
Płyn odpowiednio przewożony
Najbardziej uniwersalnym urządzeniem, służącym do transportu płynów jest duży pojemnik do przewozu luzem (tak zwany DPPL). Pojemnik IBC, jak brzmi jego międzynarodowa nazwa to sześcienny plastikowy pojemnik, o półprzezroczystych ściankach opleciony wzmacniającą metalową siatką. Dla łatwości przewozu pojemnik jest wymiarów pasujących do klasycznej euro-palety i jest na niej postawiony.Kontener IBC jest wykonany z polietylenu o zwiększonej gęstości. Ten rodzaj tworzywa jest wyjątkowo mało reaktywny, lekki i bardzo wytrzymały.
Dzięki tym zaletom jest odporny na wstrząsy w czasie transportu, nie zwiększa znacząco wagi przewożonych płynów oraz mogą być za jego pomocą transportowane środki chemiczne. Istnieje także wersja do przewożenia substancji chemicznych reagujących na światło. Jest wykonana bardzo podobnie, ale polietylen został zabarwiony na czarny kolor. Pojemnik IBC wymiary ma standardowo: 1 metr szerokości, 1 metr długości oraz 1 metr wysokości. Daje to jeden metr sześcienny płynu, czyli 1000 litrów. Kontener IBC ma półprzezroczyste ścianki, które pozwalają kontrolować ilość płynu jaka znajduje się w środku. U dołu, na przedniej ściance znajduje się z kolei zazwyczaj kran. W zależności od producenta jaki wypuścił na rynek kontener IBC wymiary i technologia wylewu mogą się od siebie różnić.
Zalety pojemników IBC
Przez standardowe wymiary, sześcienny kształt są łatwe w transporcie i przechowywaniu. Dzięki temu zyskały dużą popularność zarówno wśród przedsiębiorstw jak i prywatnych użytkowników, którzy używają ich do transportu wody na budowę czy zbierania deszczówki do podlewania upraw. Ich ogromną zaletą, docenioną przez użytkowników jest duża wytrzymałość na wstrząsy oraz odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Są łatwe w użytkowaniu, czyszczeniu i transporcie – dodatkowo, poprzez niezbyt duże gabaryty można w nich transportować również małe ilości płynów, czego nie można powiedzieć o konkurencyjnych cysternach.