Gdzie można spotkać wiaty przystankowe?

Teoretycznie każdy zna odpowiedź na to pytanie. Wiaty przystankowe stoją na przystankach, prawda? To ogromne uproszczenie, bo przecież nie każdy przystanek ma własną wiatę. Gdzie, więc można je zobaczyć?

Przy dużych i ruchliwych ulicach

Wiata aluminiowa doskonale chroni pasażerów przed hałasem dochodzącym z ulicy. Właśnie dlatego stawia się je przy przystankach znajdujących się w dużych miastach lub przy dużych drogach. Jednak mocne ściany nie mają chronić wyłącznie przed hałasem emitowanym przez samochody. Wiata przystankowa chroni przed ewentualnymi wypadkami. Przyjmie na siebie uderzenie, jeśli kierowca straci panowanie nad kierownicą. Uszkodzi wiatę, ale jest duża szansa, że ludzie nie zostaną ranni. Wiata chroni też przed tym, by ktoś nieuważny nie wszedł na ulicę. Czekając na autobus lub tramwaj, pasażerowie często czytają książki lub robią coś w smartphonie. Mogą nieświadomie przesuwać się w kierunku krawędzi jezdni. Ściana wiaty im w tym przeszkodzi.

Wiaty przystankowe producent – na bezdrożach

Wiata aluminiowa zdaje egzamin także w miejscach, w których ruch jest wyjątkowo mały. Łatwo wyobrazić sobie wiejskie dróżki, po których autobus przejeżdża dwa razy na dobę. Zdarza się, więc że pasażerowie muszą na niego długo czekać. Zdecydowanie wygodniej będzie im we wiacie. Zwłaszcza, jeśli jest w niej siedzisko. Wiata ochroni przed nieprzyjemną pogodą, a latem da miły cień. Przy okazji, we wiacie przystankowej mogą odpocząć też wszyscy ci, którzy wybrali się w drogę rowerem lub pieszo. Wiaty są też dobrymi punktami orientacyjnymi w przestrzeni.

Przy szkołach podstawowych

Wiata przystankowa powinna też znaleźć się w pobliżu szkół i przedszkoli. Dzięki temu z daleka wiadomo, że w tym właśnie miejscu należy czekać na środek komunikacji miejskiej. Ułatwia to dzieciom samodzielne powroty do domu oraz zapewnia większe bezpieczeństwo w czasie oczekiwania. Dzieciom o wiele łatwiej jest wytłumaczyć, że mają grzecznie czekać we wiacie niż przekonać je, by po prostu stały pod znakiem symbolizującym przystanek. Tutaj oczywiście, obowiązują też te same argumenty, które sprawiają, że wiaty powinny stawać przy ruchliwych ulicach. Chodzi po prostu o to, by zapewnić najmłodszym, którzy licznie korzystają z danego przystanku jak największe bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania.