Limitowanie tarcia w obrębie zespołów napędowych i hydraulicznych ma olbrzymie znaczenie. Tylko poprzez zastosowanie odpowiednich modyfikatorów tarcia możliwe jest wydłużenie żywotności silnika, poprawa parametrów pracy oraz zwiększenie efektywności. Ograniczenie tarcia to klucz do działającego długo silnika i braku awarii
Oleje i ograniczanie tarcia,
Podstawowymi czynnikami mającymi na celu ograniczenie tarcia i zużycia elementów silnikowych były standardowe oleje. Pierwsze samochody wykorzystywały pochodzące z rafinacji i przemian ropy naftowej oleje mineralne. Cechowały się one zadowalającymi i wystarczającymi dla ówczesnej motoryzacji parametrami termicznymi, ograniczeniem tarcia. Dostrzeżono jednak inne zagrożenia, które mogą dotykać silnika w trakcie długotrwałej eksploatacji. Obecność wody w paliwie niskiej jakości przyczyniała się wraz z tarciem do szybszej korozji i zużywania się powierzchni bloku silnikowego. Odpowiedzią na te problemy okazało się wprowadzenie pierwszych, jonowych czynników ograniczających tarcie, limitujących korozję i zapobiegających zatarciu się silnika.
Problemem, który dotykał wielu olejów, okazała się niestabilność termiczna i pogorszenie się warunków smarowania i lepkości wraz ze wzrostem temperatury. Inżynieria chemiczna opracowała skuteczne metody radzenia sobie z tym ograniczeniem, głównie poprzez stworzenie specjalistycznych olejów syntetycznych, które były owocem wielu badań nad substancjami smarującymi.
W chwili obecnej i te czynniki okazują się jednak niewystarczające.
Dodatki do olejów – zastosowanie
Obecne jednostki silnikowe ze względu na postępujący dalej downsizing i maksymalne wyciąganie mocy z niewielkich jednostek napędowych przyczynia się do szybszego zużywania się elementów silnikowych. Dorzucając do tego ogólny trend wzrostu mocy silników, należy rozważać niedostateczny charakter stosowanych aktualnie preparatów smarujących. Bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż konieczne w niektórych jednostkach napędowych będą specjalne modyfikatory tarcia.
Czym one są? Patrząc na modyfikatory tarcia, należy uznać, iż są to zwyczajne – niezwyczajne dodatki do olejów oraz do paliw. Ich zastosowanie pozwala o wiele efektywniej ograniczać skutki ocierania elementów silnikowych, co tym samym przekłada się do znacznej poprawy jakości pracy silnika, wydłużenia żywotności oraz redukcji kosztów ewentualnych napraw. Są to przestrzenne związki molibdenu, siarki i wolframu połączone w alifatycznym medium, co jednocześnie pozwala mu się mieszać z olejem i usuwać nagary. Siarczki chelatują powierzchnię i wypełniają pory, przenosząc energię tarcia na ruch cząsteczek względem siebie.
Modyfikatory tarcia znajdziesz w sklepie czarnepaliwo.pl