Alkomaty profesjonalne kojarzą się przede wszystkim z pracą policjantów z drogówki. Profesjonalne urządzenia zaczęły pojawiać się w domach kierowców za sprawą popularyzacji technologicznych gadżetów. Jednocześnie profesjonalne urządzenia stały się coraz tańsze. Można śmiało powiedzieć, że alkomat dowodowy jest tak samo precyzyjny jak policyjna aparatura. W tym artykule wyjaśnimy, gdzie można kupić alkomat policyjny, a także podpowiemy, jak go używać.
Jazda pod wpływem alkoholu
Szczególnie ścigane są przestępstwa związane z jazdą pod wpływem alkoholu. Na utratę prawa jazdy może liczyć kierowca przyłapany na kierowaniu pojazdem mechanicznym z promilami we krwi. Warto jednak znać metody, które pozwolą ustrzec się konsekwencji. Jeśli nie masz stuprocentowej pewności, że alkohol przestał działać to lepiej nie wsiadaj za kierownicę. Należy zbadać się profesjonalnym alkomatem, żeby mieć całkowitą pewność. Z bardzo wysokim wydatkiem kojarzyła się domowa wersja alkomatu jeszcze dekadę temu. Obecnie rynek urządzeń tego rodzaju stał się szerszy, a ceny znacznie się obniżyły. Nieco ponad 100 złotych trzeba zapłacić w sklepach motoryzacyjnych za najtańszy model alkomatu. Urządzenia wyższej klasy kosztują 300 – 500 zł. Urządzenia oparte o dwie zasady działania spotykane są na rynku alkomatów do domowego użytku.
Wybór alkomatu
Alkomaty półprzewodnikowe zapewniają mniejszą dokładność pomiaru, ponieważ sensor jest wrażliwy na różne substancje, takie jak płyn do płukania ust lub nikotynę. Elektrochemiczna to druga i dokładniejsza metoda. Sensor wyłapuje w powietrzu jedynie cząsteczki alkoholu. Właśnie dlatego margines błędu jest niewielki. Nie można zapominać o kalibracji, która jest niezwykle ważna. Kalibracja to przywrócenie wzorcowych pomiarów urządzeniu. Niestety w warunkach domowych nie da się wykonać procesu w profesjonalny sposób. Z reguły serwisy dysponujące odpowiednim sprzętem zajmują się kalibracją. Kalibracja wykonana przez specjalistę kosztuje 100-150 zł. Bardzo wysoką funkcjonalnością cechują się alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Mają też wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto wspomnieć też o taniej eksploatacji.